انقلاب زوریخ: الریش سوینگلی

41850838_125272910474

نویسنده استیون لویسون

غیر از مارتین لوتر، هنریش بولینگر و جان کالوین، مهمترین اصلاح طلب اولیه، الریش سوینگلی بود. در بین نسل اول اصلاحات او را میتوان بنیان گذار پروتستانیسم سوییس قلمداد کرد. علاوه بر این، تاریخ از او بعنوان اولین نظریه پرداز اصلاحات یاد می کند. اگر چه کالوین بعدها توانست بعنوان یک نظریه پرداز از سوینگلی پیش افتد، ولی او مستقیما توانست بر شانه های عریض سوینگلی بایستد.

کمتر از دو ماه بعد از اینکه لوتر به این دنیا آمد، سوینگلی در ۱ ژانویه ۱۴۸۴ در وایلدهاوس، روستایی کوچکی در بخش شرقی سویس مدرن در چهل مایلی زوریخ بدنیا آمد. پدرش سر الریش که از طبقه دهقان بر خواسته بود، به مردی از طبقه متوسط به بالا، یک کشاورز و چوپان موفق، بعلاوه قاضی ارشد ناحیه، تبدیل شد. این موفقیت به او اجازه داد تا امکان تحصیلات عالیه را برای پسرش فراهم کند. او بر خانه ای ریاست می کرد که در آن ارزش های مشخص سویسی الریش جوان را در خود فرا گرفته بود: استقلالی محکم، میهن پرستی شدید، تعصب و غیرت برای دین و علاقه واقعی به تحصیل.

الریش بزرگ خیلی زود، توانایی های هوشی پسرش را تشخیص داد و او را برای خواندن و نوشتن نزد عمویش که کشیشی قدیمی( کاتولیک ) بود، فرستاد. شکر برای موفقیت پدر سوینگلی که او را قادر ساخته بود تا امکان تحصیلات عالیه پسرش را فراهم کند. در سال ۱۴۹۴ او الریش ۱۰ ساله را به دبیرستان مشابه ای در بازل فرستاد، جاییکه او لاتین، منطق و موزیک را فرا گرفت. او چنان پیشرفت سریعی داشت که پدرش در سال ۱۴۹۶ یا ۱۴۹۷، او را به برنه منتقل کرد، جاییکه او تحصیلاتش را زیر نظر انسان شناسی به نام هنریش ووفلین ادامه داد. اینجا بود که سوینگلی، نمایش قابل توجهی از ایده ها و روش های شولاستیک( آموزشگاهی) رنسانس را ارائه داده بود.

استعداد های او مورد توجه راهبان دومینیکن قرار گرفت، آنهایی که تلاش می کردند تا او را مطابق دستورشان آموزش دهند، اما پدر سوینگلی نمی خواست پسرش راهب شود.

csm_Frontansicht_Flaggen_01_07b531294f

دانشگاه وین و بازل

در سال ۱۴۹۸ پدر سوینگلی او را به دانشگاه وین فرستاد،مرکزی که در آن ٰ مطالعات انسان شناسی جایگزین مطالعات کلاسیک مثل شولاستیسیزم شده بود. در آنجا او فلسفه، ستاره شناسی، فیزیک و کلاسیک باستان خواند. در سال ۱۵۰۲ او در دانشگاه بازل ثبت نام کرد و به تحصیل انسان شناسی جدید ( فاین اومانیسم ) پرداخت. در کلاس او تحت تاثیر توماس ویتنباخ، پروفسور الهیات، نسبت به سوء استفاده کلیسا آگاه شد. او همچنین لاتین را همانطور که مطالعات کلاسیک را فراتر دنبال می کرد، آموخت. او مدرک لیسانس اش را در سال ۱۵۰۴ و مدرک فوق لیسانس اش را در سال ۱۵۰۶ از دانشگاه دریافت کرد.

سوینگلی به مقام کشیشی کلیسای کاتولیک رومن وضع شده بود و به سرعت مقام شبانی گلاروس، کلیسای دوران کودکی اش را خریداری کرد. پرداخت پول به شاهزاده بابت مقام کلیسایی عملی متداول، پیش از اصلاحات بود. زمان او به موعظه، تعلیم و شبانی سپری می شد. او همچنین خودش را فدای مطالعات شخصی زیاد، یادگیری یونانی، مطالعه درباره پدران کلیسا و کلاسیک باستان می کرد. او شیفته فلاسفه غیرمسیحی و شعر کهن شده بود. به طرز چشمگیری او مطالعه نوشته های اومانیستی دزیدریوس اراسموس را آغاز کرد و عمیقا تحت تاثیر فضیلت و پارسایی او قرار گرفت. این مسئله بوسیله مکاتبات بسیار با ارزش با اراسموس خودنمایی می کرد.

در طی خدمتش در گلاروس، از سال ۱۵۰۶ تا ۱۵۱۶، سوینگلی دوبار بعنوان کشیش در گروه سربازان مزدور جوان سوییس خدمت کرد. سربازان سوییسی برای اجاره، مورد مطالبه وسیعی در اروپا بودند و همچنین بعنوان منبع اصلی درآمد سوییس بودند. حتی پاپ نیز گارد سویس را گرد خودش داشت. اما این عمل بهای زندگی بسیاری از بهترین مردان جوان سویس بود. بعنوان کشیش، سوینگلی شاهد بود بسیاری از آنان با یکدیگر می جنگند، سویس، سویس را در خاک غریبه برای حکام غریبه به قتل می رساند. او مجبور بود آخرین تشریفات مذهبی (مراسم تدفین) را به دفعات بیشمار انجام دهد. جنگ ماریگنانو (۱۵۱۵) زندگی قریب به ده هزار سویسی را گرفت. سوینگلی آسیب های این سیستم را محکوم و شروع به موعظه علیه آن کرد. آخرین سالش در گلاروس تعیین کننده واقع شد. در همان زمان بود که سوینگلی به درکی انجیلی از کتاب مقدس وارد شد. اراسموس عهد جدید یونانی اش را در همان سال منتشر کرد و سوینگلی آن را بلعید، این یعنی او رساله پولس را به زبان اصلی از بر کرد. این مسئله کمی بیش از یک سال، قبل از اینکه لوتر ۹۵ رساله اش را بر در کلیسای کاستل ویتنبرگ بزند، اتفاق افتاد. شکر برای مطالعه اش از کتاب مقدس، بدون هیچ اطلاعی از نطریات لوتر، سوینگلی شروع کرد به موعظاتی با پیغام مشابه با آنچه لوتر بزودی می خواست اعلام کند. او نوشت: قبل از اینکه کسی در این ناحیه چیزی از لوتر شنیده باشد، در سال ۱۵۱۶ من شروع به موعظه انجیل مسیح کردممن شروع به موعظه انجیل کردم، قبل از اینکه حتی اسم لوتر را شنیده باشم. لوتر، اسمی که آنرا حداقل دو سال بعد نمی شناختم، به طور حتم مرا تعلیم نداد. من تنها از کتاب مقدس پیروی کردم. ( سوینگلی، منبع از کتاب مرجع اصلاحات اروپا، ۶، ۱۲، مولف، کارتر لیندبرگ.

Ulrich_Zwingli_Denkmal_-_Wasserkirche_-_Limmatquai_2011-08-10_11-47-50.jpg

واعظین مشهور در اینسیدلن

بخاطر فشارهای سیاسی و موعظه هایش علیه جنگ های سربازان، سوینگلی مجبور شد گلاروس را در سال ۱۵۱۶ ترک کند. تا سال ۱۵۱۸ او بعنوان کشیش در ارتش بندیکتین اینسیدلن خدمت کرد. اینسیدلن شهر پرترددی بود که برای زیارتگاه مریم مقدس مشهور بود. این زیارتگاه، شمار بسیاری از مسافران را از همه نقاط سویس و اطراف به آنجا جذب می کرد. این مخاطبین وسیع موعظه های سوینگلی را، که سبب گسترش شهرت و نفوذ اش می شد، می شنیدند. اینسیدلن از گلاروس کوچکتر بود، بنابراین وظایف اش سبک تر بودند. این امکان را برای او فراهم می کرد تا زمان بیشتری را به مطالعه کتاب مقدس و پدران کلیسا اختصاص دهد. او آثار آمبروس، جروم، کریسوستام و آگوستین را به خوبی نوشته های اراسموس خواند. همچنین او عهد جدید یونانی اراسموس را با دست کپی کرد. همچنین او خودش را بعنوان یک واعظ مشهور مطرح کرد، او همچنین آغاز کرد به حمله به بعضی از سوء استفاده های کلیساها، مخصوصا فروش جریمه گناه، و موعظه هایش لحن انجیلی قوی تری به خود گرفتند. به هر جال سوینگلی هنوز نیاز به تغییر به آنچه کلیساها به آن معتقد بودند، نمی دید. بلکه او احساس کرد، اصلاحات در درجه اول باید نهادی و اخلاقی باشد. او در مطالعات اش، به پدران کلیسا نسبت به کتاب مقدس، متعهدتر ماند. او هنوز برای کار اصلاحات آماده نبود. در دسامبر ۱۵۱۸، نفوذ رو به رشد سوینگلی، دفتر کشیش مردمی گروسمونستر در زوریخ را برای او فراهم کرد. این مقام کشیشی موقعیت با اهمیتی بود. سوینگلی به سرعت عرف معمول موعظه مطابق تقویم کلیسا را شکست. در عوض او اعلام کرد، به طور متوالی می خواهد کل کتاب مقدس را موعظه کند. در ۱ ژانویه ۱۵۱۹در تولد ۳۵ سالگی اش، سوینگلی سری جلسات تفسیری از متی را که برگرفته از تفسیر او از متن یونانی بود، آغاز کرد. او این روش متوالی را تا اتمام موعظه کل عهد جدید، دنبال کرد. این پروژه عظیم شش سال زمان برد و زمینه کار بر روی اصلاحات را که در پی آن بود، فراهم کرد. در پاییز ۱۵۱۹، زوریخ از شیوع طاعون رنج می برد. دو هزار از هفت هزار شهروند مردند. سوینگلی ماندن در شهر و مراقبت از بیماران و افراد در حال مرگ را برگزید. در این دوره، او خودش در بیماری و نزدیک به مرگ بود. دوران سه ماهه بهبود، به او اعتماد بیشتر به خدا را آموخت. همچنین این قربانی فردی، محبوبیت او را بین مردم افزایش داد.

calvinpreaching_sm

معرفی اصلاحات

وقتی سوینگلی انجیل را موعظه می کرد، با حقایقی در متن مواجه شد که با سنت تاریخی کلیسا متفاوت بودند. این نوع موعظه مستقیم بدون چالش نبود. در سال ۱۵۲۲، بعضی از محله های کشیش نشین اش، با قوانین کلیسا درباره خوردن گوشت در ایام روزه به مخالفت پرداختند. سوینگلی از عمل آنان که بر پایه حقایق کتاب مقدس درباره آزادی مسیحی بود، حمایت کرد. او این قبیل محدودیت ها را که ساخته بشر بود مشاهده کرد. در همین سال او اولین نوشته های فراوان اصلاحات اش را به تحریر در آورد، نوشته هایی که نظریاتش را در سراسر سوییس به گردش در آورد.

در نوامبر ۱۵۲۲ سوینگلی با دیگر رهبران مذهبی آغاز به کار کرد و شورای شهر سبب وقوع اصلاحات اصلی در کلیسا و کشور شدند. در سال ۱۵۲۳ او ۶۷ رساله را نوشت که در آن بسیاری از عقاید قرون وسطی نظیر اجبار روزه، تجرد روحانی، برزخ، جرم و واسط روحانی را رد می کرد. بعلاوه او طرح پرسش هایی درباره استفاده از شمایل در کلیسا را آغاز کرد.در ژوئن ۱۵۲۴، شهر زوریخ به رهبری او قانون حذف همه شمایل از کلیساها را تصویب کرد. در سال ۱۵۲۴ همچنین، سوینگلی مرحله بعدی اصلاحات را انجام داد، او با بیوه ای به نام آنا رینهارد ازدواج کرد. همه این اتفاقات رخ داده قبل از سوینگلی از لوتر شنیده شده بود. این حقیقتا کار مستقل خداست.

در ۱۵۲۵، جنبش اصلاحات در زوریخ، کشش قابل توجهی را بدست آورد. ۱۴ آپریل ۱۵۲۵، جرم قانونی منسوخ شد و خدمت پرستش پروتستان در زوریخ و اطراف آن آغاز شده بود. سوینگلی اجرای آنچه را که تنها در کتاب مقدس تعلیم داده شده بود، برگزید. هر آنچه که پایگاه کتاب مقدسی صریح نداشت رد شده بود. گفتار کتاب مقدس به زبان مردم خوانده و موعظه شده بود. همه جماعت، نه صرفا روحانیون، نان و شراب را در مراسم عشا ربانی دریافت می کردند. کشیش ردا پوش مانند آنهای دیگر، در سالن خطابه به جای محراب های کاتولیکی، پیدا می شد. پرستش مریم ممنوع، افراط تحریم و پرستش برای مرده نیز متوفق شده بود. شکست رم به انجام رسیده بود.

persecution-drowning03

آنابپتیست: اصلاحات رادیکال

سوینگلی همچنین وارد مشاجره با گروه جدیدی شد که آنابپتیست یا ری باپتیزر نامیده می شدند، جنبش اصلاحات رادیکال که در سال ۱۵۲۳ در زوریخ آغاز شده بود. اگرچه سوینگلی تغییرات بزرگی داده بود، اما به اندازه کافی از این ایمانداران دور نشده بود. برای آنابپتیست ها، موضوع تعمید ایمانداران تنها، وجه ثانویه انفصال از کلیسای کاتولیک رم بود. آنابپتیست ها به دنبال بازسازی نهایی کلیسا بودند،که در واقع یکسان با انقلاب بود.

سوینگلی طرح پیشنهادی آنابپتیست ها را یک بی اعتدالی رادیکال دید. در پاسخ به تقاضای آنابپتیست ها مبتنی بر بازسازی فوری کلیسا و جامعه، او به اعتدال و صبر در تحول کلیسای رم اصرار داشت. او راهنمایی کرد که آنابپتیست ها باید متحمل برادران ضعیف تر باشند تا آنها رفته رفته بپذیرند از اصلاح طلبان تعلیم ببینند. به هر حال این رویکرد باعث شد، کشمکش بین سوینگلی و رادیکال ها عریض تر شود.

دستور حاکم زوریخ مبتنی بر تعمید همه نوزادان شهر، انفجاری ایجاد کرد. آناباپتیست ها با راهپیمایی در اطراف شهر زوریخ مخالفت خود را اعلام کردند. در سال ۱۵۲۵، علاوه بر تعمید کودکانشان، آنها یکدیگر را با ریختن یا غوطه ور کردن در آب، تعمید دادند. آنها همچنین اظهار نظر سوینگلی مبتنی بر اقتدار شورای شهر بر امور کلیسا و حمایت نهایی برای جدایی کلیسا و شهر را رد کردند.

رهبر آناباپتیست دستگیر و متهم به تعالیم انقلابی شد. بعضی با غرق شدن، مردند. معلوم نیست، اگرچه سوینگلی به حکم اعدام رضایت داد، اما مخالف آنها نبود.

d9dc4e23f31497e30a483c080c09da57

جدال شام خداوند

در همین حال جدال سوینگلی و لوتر بر سر شام خداوند شروع به در گرفتن کرد. لوتر( کانسوبستنتیشن) را، نگه داشت، باوری که بدن و خون مسیح، از طریق یا تحت این اصول آشکار می شود. در اینجا، او ادعا کرد، حضور واقعی مسیح در این اصول، هر چند او را از تعالیم کلیسای کاتولیک رم درباره( ٰترانسوبستیشن) متمایز می کند، اما این را نیز در بر دارد که اصول، زمانی به بدن و خون مسیح تبدیل میشود که در طی مراسم عشا بوسیله کشیش تقدیس شود. سوینگلی باورداشت که شام خداوند اساسا یادآور مرگ عیسی مسیح، سمبول یادگاری اوست.

در تلاش برای اتحاد جنبش اصلاحات، مالبورگ کولوکوی در اکتبر ۱۵۲۹ تشکیل شد. دو اصلاح طلب، همراه با مارتین بوثر، فیلیپ ملانچتون، یوهانس اکولامپادیوس و دیگر رهبران پروتستان، با هم رو در رو شدند. آنها در ۱۴ اصل از ۱۵ نکته ای که در برابرشان بود با هم موافق بودند، رابطه دولت و کلیسا، تعمید نوزادان، تداوم تاریخی کلیسا و بیشتر. اما نتوانستند بر سر شام خداوند به توافق دست یابند. لوتر گفت: سوینگلی مرد بسیار خوبی بود، ولی از روحی دیگر، ازین رو از پذیرفتن دست دوستی اش که با اشک به او پیشنهاد داد، امتناع ورزید.( فیلیپ شاف، تاریخ کلیسای مسیحی، مسیحیت مدرن، اصلاحات سویس). لوتر به همکارانش، درباره سوینگلی و حامیانش نوشت: گمان می کنم خدا چشمانشان را کور کرده.( لوتر در هایکو ابرمان، لوتر: انسان بین خدا و شیطان، ترجمه، الین والیزر شارزبارت، ۱۲۰).

در یکی از طنز های عجیب تاریخ، سوینگلی، کسی که خودش اول، در برابر استفاده سربازان در جنگ به مخالفت ایستاد، در میدان جنگ ۱۵۳۱، مرد. جدال تشدید یافته بین پروتستان ها و کاتولیک ها، بخش ها را در بر گرفته بود و جنگی که به سرعت شکست خورد. شهر زوریخ برای دفاع از خودش در برابر ۵ بخش مهاجم کاتولیک از جنوب، به جنگ رفت. سوینگلی ارتش زوریخ را در این جنگ بعنوان کشیش ناحیه، همراهی کرد. پوشیده در زره و مسلح به تبرزین، او در ۱۱ اکتبر ۱۵۳۱، به شدت زخمی شد. وقتی ارتش دشمن او را مجروح یافتند، او را کشتند. ارتش جنوب، سپس با جسد او برخوردی ننگین کرد. او را به چهار قطعه کرده، بقایایش را به قطعات دیگر بریدند، سپس آنها را سوزانده، خاکسترش را با کود مخلوط کرده و به اطراف پراکندند.

امروز، مجسمه ای از سوینگلی، در کلیسای واتر زوریخ، به شکل برجسته ای نمایان است. او با انجیلی در یک دست و شمشیری در دست دیگرش ایستاده است. مجسمه، سوینگلی را، با نفوذ پر قدرتش بر اصلاحات سویس، قوی و مصمم نشان می دهد. اگرچه دوره مرکزیت اش در زوریخ نسبتا کوتاه بود، اما او کارش را به کمال انجام داد. به سبب ایستادگی قهرمانانه او بر حقیقت، سوینگلی کلیسای زوریخ را اصلاح و راه را برای دیگر اصلاح طلبان هموار کرد.

منبع:
http://www.ligonier.org/blog/zurich-revolutionary-ulrich-zwingli/

ترجمه: آزاده گیوتاج

کاری از خدمت «چهره به چهره»

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم